Istnieje wiele chorób psychicznych, które mogą być dziedziczone. Świadczy o tym wzrost prawdopodobieństwa zachorowania dziecka w przypadku gdy wcześniej w rodzinie dana choroba wystąpiła, szczególnie u rodziców. Fakt wystąpienia danej choroby w rodzinie nie gwarantuje jednak, że u dziecka dana choroba wystąpi na pewno.
Dlaczego tak się dzieje? Co w związku z tym ma wpływ na to czy dana choroba wystąpi skoro nie są to jedynie geny odziedziczone po rodzicach? Dobrym wyjaśnieniem tego zjawiska wydaje się wpływ specyficznych czynników środowiska na zmiany ekspresji genów predysponujących. Proces ten zachodzi za pośrednictwem odwracalnie działających mechanizmów epigenetycznych.
Udział czynników środowiska tym bardziej wydaje się znaczący iż jak dotąd nie znaleziono genów o silnym wpływie na predyspozycję do zachorowania na choroby psychiczne. Dodatkowo leki stosowane w psychiatrii w dużej części oddziałują na ekspresję genów docelowych, czyli wpływają na modyfikacje epigenetyczne.
W nadchodzącej przyszłości epigenetyka powinna nie tylko uzupełnić wiedzę o pochodzeniu chorób psychicznych, ale i zrewolucjonizować ich leczenie.
Dodaj komentarz