Epigenetyka - Portal naukowy

Portal naukowy na temat dziedziny badawczej jaką jest epigenetyka. Badanie dziedziczności pozagenowej i ciekawe artykuły na temat epigenetyki oraz zdrowia człowieka.

  • Definicja
  • Epigenetyka
  • Nauka
  • Zdrowie
  • Genetyka
Jesteś tutaj: Strona główna / Zdrowie / Zaburzenia epigenetyczne u ludzi

Zaburzenia epigenetyczne u ludzi

Istnieje szeroka gama chorób związanych bezpośrednio lub pośrednio z zaburzeniami natury epigenetycznej. Niektóre choroby nowotworowe są wywołane przez defekty imprintingu rodzicielskiego, natomiast arterioskleroza wiąże się z zaburzeniami w różnicowaniu się niektórych komórek mięśni gładkich.

zaburzenia epigenetyczne

Przykładowe schorzenia wywołane zaburzeniami epigenetycznymi podczas ontogenezy:

  • zespół łamliwego chromosomu X
  • zespół Retta
  • zespół ICF (powiązany z defektem acetylotransferazy DNA)
  • zespół ATR-X (wywołany zaburzeniami w metylacji DNA)
  • zespół BWS (uszkodzony zespół impritingowanych genów ojcowskich)

Kluczem do morfologicznego i funkcjonalnego zróżnicowania komórek w obrębie ludzkiego organizmu jest ustalanie specyficznych wzorców ekspresji genów. Genom ludzki zawiera oko­ło 25-30 tys. genów, przy czym w każdej komórce tylko część z nich ulega ekspresji. Za usta­lanie specyficznych wzorców ekspresji współodpowiedzialne są modyfikacje epigenetyczne. Obejmują one przede wszystkim: metylację DNA, modyfikacje histonów i struktury chromaty­ny, a także funkcje niekodującego RNA. Uważa się, że aktywne transkrypcyjnie geny wykazują hipometylację, podczas gdy transkrypcyjnie nieaktywne sekwencje są zazwyczaj zmetylowane. Kowalencyjne zmiany histonów i procesy metylacji DNA są zjawiskami współzależnymi, mo­gącymi się wzajemnie indukować. Modyfikacje białek chromatyny regulowane są przez swoiste enzymy, ale także przez kinazy białkowe, fosfatazy, enzymy związane z ubikwityną i białkiem SUMO i tzw. białka koaktywatorowe, jak CBP (CREB-binding protein). Ich działanie stanowi o tzw. „kodzie histonowym”, który w połączeniu z białkami związanymi z chromatyną deter­minuje wzór ekspresji genowej w odpowiedzi na czynniki zewnętrzne. Istnieją przesłanki, uza­sadniające poszukiwanie związku zjawisk epigenetycznych z chorobami neurologicznymi: nie­zmienność w toku ewolucji struktur histonowych podatnych na zmiany epigenetyczne, wykryte korelacje zmian epigenetycznych z występowaniem syndromów chorobowych w układzie ner­wowym i stwierdzona skuteczność małocząsteczkowych modulatorów procesów epigenetycz­nych, np. inhibitorów deacetylaz histonowych, m.in. w nieuleczalnych, jak dotąd, schorzeniach neurologicznych, takich jak: choroba Huntingtona (HD), choroba Parkinsona (PD), czy choro­ba Alzheimera (AD). W pracy omówiono doniesienia literaturowe obejmujące charakterystykę wzorców ekspresji genów w odniesieniu do występowania wymienionych schorzeń neurodege­neracyjnych. Podkreśla się m.in. istotność zjawisk hipometylacji DNA i acetylacji białek histo­nowych oraz wskazuje na potencjalną przydatność terapeutyczną deacetylaz histonowych.

Choroby o podłożu epigenetycznym

Zespół Pradera-Williego i zespół Angelmana

Objawy towarzyszące zespołowi Pradera-Williego, zauważalne już w okresie niemowlęcym to osłabienie mięśniowe i trudności w karmieniu. We wczesnym dzieciństwie z kolei pojawia się niepohamowane łaknienie, które prowadzi do otyłości. Inne objawy tej choroby to opóźnienie rozwoju, dysmorfia twarzy, hipogonadyzm, hipopigmentacja. Zespół Angelmana objawia się głębokim upośledzeniem rozwoju umysłowego, niedorozwojem mowy, nadpobudliwością ruchową, obniżeniem napięcia mięśniowego.

Zespół Beckwitha-Wiedemanna (BWS)

Choroba ta jest również związana z genami obarczonymi imprintingiem genomowym. Tym razem chodzi o zespół genów IGF2-H19 zlokalizowanych na chromosomie 11. IGF2 koduje insulino-podobny czynnik wzrostu II i ulega ekspresji wyłącznie z kopii ojcowskiej (z wyjątkiem mózgu, gdzie jest eksprymowany z obu kopii), natomiast H19 ulega ekspresji z kopii matczynej, a jego produktem jest RNA o nieznanej funkcji. Ojcowska disomia chromosomu 11 wywołuje bialleliczną ekspresję IGF2 i brak ekspresji H19. Prowadzi to do zaburzeń rozwojowych, zarówno w okresie pre- jak i postnatalnym. Również inne zaburzenia, takie jak translokacje i delecje w obrębie chromosomu 11 mogą być przyczyną wystąpienia tej choroby.

Zespół łamliwego chromosomu X

Zespół łamliwego chromosomu X jest najczęstszą przyczyną dziedzicznego upośledzenia umysłowego. Ma on inne podłoże niż omówione wcześniej choroby. Zespół łamliwego chromosomu X nie jest związany z imprintingiem genomowym. Powstaje on w wyniku zwiększenia liczby powtórzeń trójnukleotydowej sekwencji CCG na końcu 5′ genu FMR1. Dwunukleotydowe powtórzenia CG w obrębie CCG zostają zmetylowane, co prowadzi do zahamowania transkrypcji genu. Zespół łamliwego chromosomu X wynika więc ze zmiany w strukturze chromatyny będącej konsekwencją mutacji polegającej na zwiększeniu liczby powtórzeń trójnukleotydowej sekwencji.

Komentarze

  1. PERSYMONA napisał

    19 listopada, 2018 o 5:48 am

    DO ŻYWNOŚCI DODAWANY JEST KWAS WALPROINOWY, STABILIZATOR NASTROJU, LEK STOSOWANY W PADACZCE, MIGRENIE I CHOROBIE AFEKTYWNEJ DWUBIEGUNOWEJ, BARDZO SZKODLIWY DLA KOBIET W WIEKU ROZRODCZYM I W CIĄŻY. POWODUJE SZEREG POWAŻNYCH SKUTKÓW UBOCZNYCH. POWSTAWANIE WAD WRODZONYCH U DZIECI JAK ROZSZCZEP KRĘGOSŁUPA, WARGI, PODNIEBIENIA, ZABURZENIA NEUROLOGICZNE ZE SPEKTRUM AUTYZMU. U KOBIET POWODUJE PCOS, PORONIENIA, U MĘŻCZYZN USZKODZENIE MATERIAŁU GENETYCZNEGO, NIEPŁODNOŚĆ. PONADTO POWODUJE ZAPALENIE TRZUSTKI, INSULINOOPORNOŚĆ, STŁUSZCZENIE I MARSKOŚĆ WĄTROBY, BIAŁACZKĘ. JEST TO INHIBITOR HDAC, TZW. MODULATOR EPIGENETYCZNYCH CHORÓB. MOŻNA GO ZNALEŹĆ W KAKAO, CZEKOLADZIE, OLEJU KOKOSOWYM, SZTUCZNYCH AROMATACH, HERBACIE ZIELONEJ I OWOCOWEJ, W OWOCACH TAKICH JAK JAGODY, MALINY, TRUSKAWKI. TO JEST ZBRODNIA!

    Odpowiedz
  2. PERSYMONA napisał

    19 listopada, 2018 o 6:13 am

    …Kowalencyjne zmiany histonów i procesy metylacji DNA są zjawiskami współzależnymi, mo­gącymi się wzajemnie indukować.
    Modyfikacje białek chromatyny regulowane są przez swoiste enzymy…
    NP ENZYM TRANSGLUTAMINAZA DODAWANA DO ŻYWNOŚCI, KTÓRA PRZYCZYNIA SIĘ DO POWSTAWANIA CHORÓB. MIĘDZY INNYMI DO CHORÓB NEURODEGENERACYJNYCH, JAK CHOROBA PARKINSONA, ALZHEIMERA, HUNTINGTONA, ZAWAŁY I UDARY, GDYŻ POWODUJE KOWALENCYJNE SIECIOWANIE BIAŁEK I POWSTAWANIE KONGLOMERATÓW BIAŁKOWYCH, ZAKRZEPÓW, GUZÓW LITYCH, ZMIAN W DNA I CHORÓB ADHEZYJNYCH W JAMIE BRZUSZNEJ, NP NIEDROŻNOŚĆ JELIT, NIEDROŻNOŚĆ JAJOWODÓW, ZROSTY, ENDOMETRIOZA. DEZAKTYWACJA ENZYMU NASTĘPUJE W TEMPERATURZE POWYŻEJ 70 STOPNI CELSJUSZA, PRZY PRODUKCJI ENZYM DODAWANY JEST PO PASTERYZACJI, A KUPUJĄCY NIE GOTUJE JOGURTÓW LUB TWAROGÓW. CO GORSZA NIE JEST ŚWIADOMY JEJ ISTNIENIA W PRODUKTACH, GDYŻ PRODUCENCI NIE UJAWNIAJĄ TEGO NA ETYKIECIE.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co to jest epigenetyka?

Klonowanie

Reprogramowanie epigenetyczne

Transkrypcja

Translacja

Tagi

choroby nowotworowe DNA epigenetyka gen. genetyka genomika geny klonowanie materiał genetyczny RNA zaburzenia DNA

Polecane strony

Sciencedirect Nature National Geographic

Portal Epigenetyka.pl

Serwis poświęcony tematyce epigenetyki i genetyki. Zbiór artykułów, ciekawostek i nowości z dziedziny eipigenetyki.

  • Kontakt

Najnowsze artykuły

  • Co to jest epigenetyka?
  • Epigenetyka czyli jak wpływać na zdrowie i rozwój dziecka
  • Związek epigenetyki z chorobami psychicznymi
  • Techniki klonowania
  • Klonowanie wymarłych gatunków zwierząt

Tagi

choroby nowotworowe DNA epigenetyka gen. genetyka genomika geny klonowanie materiał genetyczny RNA zaburzenia DNA
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © 2016 ·EPIGENETYKA.PL