Epigenetyka - Portal naukowy

Portal naukowy na temat dziedziny badawczej jaką jest epigenetyka. Badanie dziedziczności pozagenowej i ciekawe artykuły na temat epigenetyki oraz zdrowia człowieka.

  • Definicja
  • Epigenetyka
  • Nauka
  • Zdrowie
  • Genetyka
Jesteś tutaj: Strona główna / Definicja / Klonowanie

Klonowanie

Termin klonowanie pochodzi od greckiego słowa klon, czyli pęd, latorośl, gałązka. Do naukowego słownika wszedł on na początku XX wieku i oznaczał grupę roślin propagowanych przy użyciu jakichkolwiek części wegetatywnych. Dziś tym mianem określa się proces tworzenia dokładnych kopii organizmu macierzystego, czyli osobników zawierających identyczną informację genetyczną klonów.

Klonowanie

Klon – w biologii mianem klonu określa się organizmy mające identyczny lub prawie identyczny materiał genetyczny. Klonami są więc nie tylko organizmy uzyskiwane w laboratoriach w wyniku skomplikowanych procedur, ale też organizmy powstałe w procesie rozmnażania wegetatywnego, takie jak kolonie bakterii, jednokomórkowców, odrośla i rozmnóżki roślin.

Termin „klonowanie” kojarzy się zwykle z tworzeniem idealnych kopii całego organizmu. Istnieje jednak inny rodzaj tej techniki, który polega na powielaniu samego materiału genetycznego. Jest to proces bazujący na replikacji DNA, w którym pożądana sekwencja zostaje namnożona dzięki podziałom mitotycznym komórek gospodarza lub bezpośredniemu kopiowaniu zawierającego ją wektora.

Klonowanie – w potocznym rozumieniu proces tworzenia idealnej kopii z oryginału. W biologii mianem klonu określa się organizmy mające identyczny lub prawie identyczny materiał genetyczny. Klonami są więc organizmy powstałe w procesie rozmnażania wegetatywnego, takie jak kolonie bakterii, jednokomórkowców, odrośla i rozmnóżki roślin etc.

Klonowanie jest procesem, wyniku którego powstają organizmy o materiale genetycznym identycznym z dawcą. Naturalnym procesem klonowania jest rozmnażanie się prostych organizmów żywych poprzez podział komórki macierzystej. Jednak organizmy potomne nie zawsze są klonami komórki macierzystej, ma to miejsce w przypadku mutacji.

W przypadku organizmów wyższych klonowanie jest możliwe do wykonania tylko w sposób sztuczny.

Z technicznego punktu widzenia, klonowanie polega na przeniesieniu materiału genetycznego z komórki somatycznej do komórki jajowej z której sunięte jest jądro komórkowe.

Opanowano obecnie metody klonowania wielu gatunków roślin i zwierząt. W przypadku zwierząt zazwyczaj stosuje się technikę polegającą na przeniesieniu jądra komórki somatycznej pobranej z klonowanego osobnika, do komórki jajowej pozbawionej jądra. Proces ten tworzy funkcjonalną zygotę. Zygota ta może, jeśli się jej na to pozwoli, rozwinąć w żywego osobnika. Dawca komórki jajowej z reguły pochodzi z tego samego gatunku. Transfer jądra do komórki jajowej innego gatunku rzadko jest skuteczny.

Klonowanie nie jest procesem łatwym i aby klonować jednego osobnika należy często wykonać wiele prób. Często zdarza się że transfer jąder się powiedzie ale nie dochodzi do dalszego rozwoju zarodka. Klonowanie wymaga dużej wiedzy biologicznej i praktyki laboratoryjnej. Dlatego też proces ten nie jest łatwy do wykonania.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co to jest epigenetyka?

Klonowanie

Reprogramowanie epigenetyczne

Transkrypcja

Translacja

Tagi

choroby nowotworowe DNA epigenetyka gen. genetyka genomika geny klonowanie materiał genetyczny RNA zaburzenia DNA

Polecane strony

Sciencedirect Nature National Geographic

Portal Epigenetyka.pl

Serwis poświęcony tematyce epigenetyki i genetyki. Zbiór artykułów, ciekawostek i nowości z dziedziny eipigenetyki.

  • Kontakt

Najnowsze artykuły

  • Co to jest epigenetyka?
  • Epigenetyka czyli jak wpływać na zdrowie i rozwój dziecka
  • Związek epigenetyki z chorobami psychicznymi
  • Techniki klonowania
  • Klonowanie wymarłych gatunków zwierząt

Tagi

choroby nowotworowe DNA epigenetyka gen. genetyka genomika geny klonowanie materiał genetyczny RNA zaburzenia DNA
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © 2016 ·EPIGENETYKA.PL