Genomika, dziedzina genetyki molekularnej, która zajmuje się odczytywaniem genomów organizmów (sekwencjonowanie) i poznawaniem sekwencji nukleotydów konkretnych genów. Bada również zależności pomiędzy strukturą genu a jego biologiczną funkcją w organizmie.
Genomika jest stosunkowo niedawno wyodrębnioną dziedziną nauki, która może być definiowana na dwa różne, lecz wzajemnie uzupełniające się sposoby.
Po pierwsze, genomika może być uważana za pełniejszą, całościową wersję genetyki. Podczas gdy zadaniem genetyki jest badanie mechanizmów dziedziczenia, przede wszystkim w odniesieniu do pojedynczych genów, genomika zajmuje się genomem, czyli pełnym zestawem genów danego organizmu. Genomika wyrosła na postępie technologicznym, który umożliwił sekwencjonowanie całego materiału genetycznego złożonych organizmów, w tym genomu ludzkiego. W takiej wizji zadaniem genomiki jest badanie organizacji genomu i interakcji pomiędzy genami tworzącymi funkcjonalne moduły lub ścieżki sygnalizacyjne.
Po drugie, niektórzy naukowcy uważają genomikę za naukę zarówno o genach jak i produktach ich aktywności: matrycowym RNA (transkryptomika) i białkach (proteomika).
W odróżnieniu od genetyki, genomika obejmuje ogół zjawisk genetycznych całościowo i przy pomocy biologii teoretycznej (głównie bioinformatyki) stara się określić i opisać wszystkie zależności tych zjawisk oraz wpisać je w ogół procesów metabolicznych żywego organizmu.
Dodaj komentarz