Epigenetyka - Portal naukowy

Portal naukowy na temat dziedziny badawczej jaką jest epigenetyka. Badanie dziedziczności pozagenowej i ciekawe artykuły na temat epigenetyki oraz zdrowia człowieka.

  • Definicja
  • Epigenetyka
  • Nauka
  • Zdrowie
  • Genetyka
Jesteś tutaj: Strona główna / Definicja / Genomika

Genomika

Lawinowy przyrost informacji genetycznej związany z zakończeniem realizacji projektu sekwencjonowania genomu człowieka (Humane Genome Project) dostarczył ogromnej ilości danych w postaci sekwencji nukleotydowych zgromadzonych w stosownych bazach.

genomika

Szybki przyrost poznanych sekwencji wymusił także stosowanie coraz to nowszych technik komputerowych do ich zbierania, przechowywania i analizy. Na takim właśnie gruncieSzybki przyrost poznanych sekwencji wymusił także stosowanie coraz to nowszych technik „wyrosła” nowa – będąca kontynuacją powstałej w połowie XX wieku genetyki molekularnej – dziedzina o nazwie GENOMIKA łącząca zdobycze biologii molekularnej, biotechnologii, medycyny i informatyki.

Genomika – dziedzina biologii molekularnej i biologii teoretycznej (pokrewna genetyce i ściśle związana z bioinformatyką), zajmująca się analizą genomu organizmów. Głównym celem genomiki jest poznanie sekwencji materiału genetycznego oraz mapowanie genomu, ale również określenie wszelkich zależności i interakcji wewnątrz genomu.

Najnowsze badania sugerują, iż za pomocą genomiki możliwe jest wykrycie u człowieka podatności na poszczególne choroby. Przy pomocy tej metody diagnozowania może się znacznie poprawić statystyka wyleczonych chorób, a nawet zapobiegania ich rozwojowi.

Genomika powstała na przełomie XX i XXI wieku. Jest to dziedzina biologii molekularnej i biologii teoretycznej (pokrewna genetyce i ściśle powiązana z bioinformatyką), zajmująca się analizą genomu organizmów. Dzięki genomice możliwe jest poznanie sekwencji materiału genetycznego, mapowanie genomu oraz określenie wszelkich zależności i interakcji wewnątrz genomu.

W odróżnieniu od klasycznej genetyki, genomika obejmuje ogół zjawisk genetycznych i przy pomocy biologii teoretycznej (wykorzystując bioinformatykę) stara się określić i opisać wszystkie zależności tych zjawisk, oraz wpisać je w ogół procesów metabolicznych żywego organizmu. Genomika wraz z proteomiką, metabolomiką i transkryptomiką stanowią główne elementy bioinformatyki.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co to jest epigenetyka?

Klonowanie

Reprogramowanie epigenetyczne

Transkrypcja

Translacja

Tagi

choroby nowotworowe DNA epigenetyka gen. genetyka genomika geny klonowanie materiał genetyczny RNA zaburzenia DNA

Polecane strony

Sciencedirect Nature National Geographic

Portal Epigenetyka.pl

Serwis poświęcony tematyce epigenetyki i genetyki. Zbiór artykułów, ciekawostek i nowości z dziedziny eipigenetyki.

  • Kontakt

Najnowsze artykuły

  • Co to jest epigenetyka?
  • Epigenetyka czyli jak wpływać na zdrowie i rozwój dziecka
  • Związek epigenetyki z chorobami psychicznymi
  • Techniki klonowania
  • Klonowanie wymarłych gatunków zwierząt

Tagi

choroby nowotworowe DNA epigenetyka gen. genetyka genomika geny klonowanie materiał genetyczny RNA zaburzenia DNA
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © 2016 ·EPIGENETYKA.PL