Lawinowy przyrost informacji genetycznej związany z zakończeniem realizacji projektu sekwencjonowania genomu człowieka (Humane Genome Project) dostarczył ogromnej ilości danych w postaci sekwencji nukleotydowych zgromadzonych w stosownych bazach.
Szybki przyrost poznanych sekwencji wymusił także stosowanie coraz to nowszych technik komputerowych do ich zbierania, przechowywania i analizy. Na takim właśnie gruncieSzybki przyrost poznanych sekwencji wymusił także stosowanie coraz to nowszych technik „wyrosła” nowa – będąca kontynuacją powstałej w połowie XX wieku genetyki molekularnej – dziedzina o nazwie GENOMIKA łącząca zdobycze biologii molekularnej, biotechnologii, medycyny i informatyki.
Genomika – dziedzina biologii molekularnej i biologii teoretycznej (pokrewna genetyce i ściśle związana z bioinformatyką), zajmująca się analizą genomu organizmów. Głównym celem genomiki jest poznanie sekwencji materiału genetycznego oraz mapowanie genomu, ale również określenie wszelkich zależności i interakcji wewnątrz genomu.
Najnowsze badania sugerują, iż za pomocą genomiki możliwe jest wykrycie u człowieka podatności na poszczególne choroby. Przy pomocy tej metody diagnozowania może się znacznie poprawić statystyka wyleczonych chorób, a nawet zapobiegania ich rozwojowi.
Genomika powstała na przełomie XX i XXI wieku. Jest to dziedzina biologii molekularnej i biologii teoretycznej (pokrewna genetyce i ściśle powiązana z bioinformatyką), zajmująca się analizą genomu organizmów. Dzięki genomice możliwe jest poznanie sekwencji materiału genetycznego, mapowanie genomu oraz określenie wszelkich zależności i interakcji wewnątrz genomu.
W odróżnieniu od klasycznej genetyki, genomika obejmuje ogół zjawisk genetycznych i przy pomocy biologii teoretycznej (wykorzystując bioinformatykę) stara się określić i opisać wszystkie zależności tych zjawisk, oraz wpisać je w ogół procesów metabolicznych żywego organizmu. Genomika wraz z proteomiką, metabolomiką i transkryptomiką stanowią główne elementy bioinformatyki.
Dodaj komentarz