Epigenetyka - Portal naukowy

Portal naukowy na temat dziedziny badawczej jaką jest epigenetyka. Badanie dziedziczności pozagenowej i ciekawe artykuły na temat epigenetyki oraz zdrowia człowieka.

  • Definicja
  • Epigenetyka
  • Nauka
  • Zdrowie
  • Genetyka
Jesteś tutaj: Strona główna / Definicja / Genom

Genom

Genom – materiał genetyczny zawarty w podstawowym (haploidalnym) zespole chromosomów. Termin mylony jest z genotypem, czyli całością informacji genetycznej zawartej w chromosomach organizmu.

genom

Genom, zespół genów zawarty w pojedynczym (haploidalnym) zespole chromosomów znajdującym się w jądrze komórkowym. Organizmy diploidalne posiadają dwa genomy w jądrach swoich komórek somatycznych, pochodzące z gamety żeńskiej i męskiej, organizmy poliploidalne mogą posiadać do kilkuset genomów. Organizmy niższe często bywają haploidalne.

w przypadku organizmów diploidalnych i poliploidalnych jest to pojedynczy (haploidalny); zestaw chromosomów pochodzących od jednego z rodziców; genom tworzy dwuniciowy DNA (u wszystkich organizmów komórkowych) bądź jedno- lub dwuniciowy RNA (u niektórych wirusów i u wiroidów). Genom prokariontów to koliste cząsteczki DNA związane z białkami zapewniającymi upakowanie materiału genetycznego w formie nukleoidu. Genom eukariontów dzieli się na: genom jądrowy i genom pozajądrowy; genom jądrowy jest utworzony przez haploidalny zestaw chromosomów zlokalizowany w jądrze komórkowym; tworzy wysoce upakowaną i uporządkowaną wielopoziomową strukturę, powstającą w wyniku oddziaływania DNA z histonami (nukleosom, chromatyna); genom pozajądrowy jest tworzony przez cząsteczki DNA i zlokalizowany w mitochondriach i plastydach (dziedziczenie pozachromosomowe).

Kompleksowym badaniem całego materiału genetycznego typowych komórek różnych gatunków organizmów zajmuje się genomika. Dokładny opis genomu człowieka został opublikowany w 2001. Badaniom poddano próbki krwi kobiet oraz spermy mężczyzn, dzięki czemu uzyskano informacje o sekwencji zarówno autosomów, jak i obu rodzajów chromosomów płci. Teoretycznie wystarczyłoby zbadać spermę, bo różne plemniki zawierają różne chromosomy płci – albo X, albo Y; zadbano jednak o to, aby analizom poddane było całe DNA zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Badane próbki pobrano od anonimowych dawców z różnych ras i obszarów pochodzenia. Genom człowieka zawiera ok. 20-25 tysięcy genów kodujących białka.

Prowadzone są próby pełnej analizy genomu człowieka w celu dostarczenia podstaw dla wczesnych interwencji klinicznych

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co to jest epigenetyka?

Klonowanie

Reprogramowanie epigenetyczne

Transkrypcja

Translacja

Tagi

choroby nowotworowe DNA epigenetyka gen. genetyka genomika geny klonowanie materiał genetyczny RNA zaburzenia DNA

Polecane strony

Sciencedirect Nature National Geographic

Portal Epigenetyka.pl

Serwis poświęcony tematyce epigenetyki i genetyki. Zbiór artykułów, ciekawostek i nowości z dziedziny eipigenetyki.

  • Kontakt

Najnowsze artykuły

  • Co to jest epigenetyka?
  • Epigenetyka czyli jak wpływać na zdrowie i rozwój dziecka
  • Związek epigenetyki z chorobami psychicznymi
  • Techniki klonowania
  • Klonowanie wymarłych gatunków zwierząt

Tagi

choroby nowotworowe DNA epigenetyka gen. genetyka genomika geny klonowanie materiał genetyczny RNA zaburzenia DNA
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © 2016 ·EPIGENETYKA.PL